Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

VČELÍ PEĽ - zloženie, výhody a dávkovanie

Včelí peľ patrí k najsilnejším antioxidantom v prírode a vďaka tomu má aj taká jednoduchá surovina ako peľ neuveriteľné účinky na ľudský organizmus. Peľ pôvodne slúžil iba ako potrava pre včely, a vďaka tomu má vysokú výživovú hodnotu, dodáva energiu a pomáha pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe. Jeho tvar a farba závisí od druhu rastliny, z ktorej bol odobratý. Peľ sa nedá umelo vytvoriť v laboratóriu, aj napriek tomu že sa o to vedci a výskumníci pokúšali. Včely, aj keď sa nás ich veľkosť snaží presvedčiť o opaku, stále patria medzi najdôležitejšie žijúce stvorenia tejto planéty.  

 

Ako vzniká?

Náš včelí peľ sú vlastne peľové zrná rastliniek, ktoré včely zbierajú a spracované ich ukladajú do buniek plástov kde slúžia na ich výživu. Včela peľ pri striasaní z kvetu formuje výlučkami svojich žliaz do peľových obnôžok a po prílete do úľa ho odovzdá mladuškám, alebo je peľ pozbieraný včelárom z peľochytov. Tento peľ má niekoľko názvov a to: úľový peľ, fermentovaný peľ, perga či dokonca včelí chlieb.

 

Liečebné účinky

 • Podporuje imunitu ľudského organizmu a podporuje nervový system,
  pomáha pri anémii (chudokrvnosti/nedostatok železa v krvi),
  pomáha zmierňovať príznaky cukrovky,
  podpruje funkcie žalúdka a priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru,
  stimuluje duševný a telesný pocit zdravia,
  detoxikuje pečeň,
  pomáha pri syndrome únavy,
  zvyšuje sexuálnu aktivitu a pomáha pri impotencii,
  zmierňuje príznaky depresie,
  pozitívne vplýva pri srdcovo-cievnych opatreniach,
  je nápomocný pri poruchách spánku vďaka obsahu zinku a vitamínu B6,
  pri problémoch s prostatou,
  redukuje krvný tlak,
  môže predchádzať vzniku sennej nádchy,
  pomáha pri nechutenstve,
  dokonca chráni proti účinkom žiarenia röntgenu či rádioterapie.


Čo obsahuje?

Peľové zrnká obsahujú viac ako 250 biologicky aktívnych látok vrátane bielkovín, vody, tukov, sacharidov, lipidov, mastných kyselín, tiež vitamínov skupiny B, A, C, D, E a K, antibiotiká a antioxidanty. Z minerálnych látok je to draslík, železo, síra, horčík, vápnik, chlór a mnoho iných.

Denná odporúčaná dávka vitamínov  B1 – 1.4mg, B2 - 1,6mg, B6 – 1,8mg a propolis obsahuje na 100 g až: B1 – 18,5mg, B2 a B6 5mg.

Granulky včelieho peľu pozostávajú z približne:

 • sacharidy: 40%,
  bielkoviny. 35%,
  voda: 4 - 10%,
  tuky: 5%,
  ostatné látky: 5 - 15%.

Plné spektrum antioxidantov

Včelí peľ je nabitý širokou škálou antioxidantov, medzi ktoré patria napríklad flavonoidy, karotenoidy, kvercetín, kaempferol a glutatión.

Antioxidanty chránia vaše telo pred potenciálne škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Poškodenie voľnými radikálmi súvisí s chronickými chorobami, ako je rakovina a cukrovka 2. typu. Viacej o antioxidantoch sa dočítate tu.

Štúdie na skúmavkách, na zvieratách a niektoré štúdie na ľuďoch preukázali, že antioxidanty včelieho peľu môžu znižovať chronický zápal, eliminovať škodlivé baktérie, bojovať proti infekciám a proti rastu a šíreniu nádorov.

Možné zníženie rizikových faktorov srdcových chorôb

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Vysoká hladina lipidov v krvi a vysoká hladina cholesterolu v krvi súvisia so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Je zaujímavé, že včelí peľ môže tieto rizikové faktory znižovať. Napríklad štúdie na zvieratách preukázali, že extrakty z včelieho peľu môžu znižovať hladinu cholesterolu krvi, najmä „zlý“ LDL cholesterol.

U ľudí s krátkozrakosťou spôsobenou upchatými tepnami, doplnky z včelieho peľu znižovali hladinu cholesterolu v krvi, čo zvyšovalo ich zorné pole (1).

Antioxidanty vo včelom pele môžu navyše chrániť lipidy pred oxidáciou. Keď lipidy oxidujú, môžu sa zhlukovať, obmedzovať krvné cievy a zvyšovať riziko srdcových chorôb.

Môže posilniť funkciu pečene a chrániť ju pred toxickými látkami

Naša pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý sa rozkladá a odstraňuje toxíny z vašej krvi. Štúdie na zvieratách zistili, že včelí peľ môže zvýšiť jej detoxikačné schopnosti. U starších zvierat včelí peľ zvyšoval antioxidačnú obranu pečene a odstraňoval z krvi viac odpadových látok, ako je malondialdehyd a močovina. Ďalšie štúdie na zvieratách ukazujú, že antioxidanty včelieho peľu chránia pečeň pred poškodením niekoľkými toxickými látkami vrátane predávkovania liekmi. Včelí peľ podporuje tiež hojenie pečene. Niekoľko štúdií na ľuďoch však hodnotilo účinky včelieho peľu na funkciu pečene. Na stanovenie zdravotných odporúčaní je potrebných viac štúdií na ľuďoch.

Protizápalové vlastnosti

Včelí peľ sa tradične používa na zníženie zápalu a opuchu. Jeho protizápalové účinky sa v skutočnosti porovnávali s niekoľkými nesteroidnými protizápalovými liekmi, ako sú fenylbutazón, indometacín, analgin a naproxén ( 2 ). Včelí peľ obsahuje niekoľko zlúčenín, ktoré môžu znižovať zápal a opuchy, vrátane antioxidantu kvercetínu, ktorý znižuje produkciu zápalových omega-6 mastných kyselín, ako je kyselina arachidónová. A čo viac, rastlinné zlúčeniny vo včelom pele môžu potláčať biologické procesy, ktoré stimulujú produkciu zápalových hormónov, ako je faktor nekrózy nádorov (TNF).

Posilňuje imunitu a zabíja baktérie

Včelí peľ môže zvýšiť Váš imunitný systém a pomôcť Vám vyhnúť sa chorobám a nežiaducim reakciám. Výskum napríklad ukázal, že môže znížiť závažnosť a nástup alergií. V jednej štúdii sa preukázalo, že včelí peľ významne znižuje aktiváciu žírnych buniek. Po aktivácii žírne bunky uvoľňujú chemikálie, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. Niekoľko štúdií na skúmavkách tiež potvrdilo, že včelí peľ má silné antimikrobiálne vlastnosti. Zistilo sa, že extrakt z včelieho peľu zabíja potenciálne škodlivé baktérie, ako sú E. coli , Salmonella , Pseudomonas aeruginosa , ako aj tie, ktoré spôsobujú stafylokokové infekcie.

Hojenie rán a predchádzanie infekciám 

Včelí peľ má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré vášmu telu môžu pomôcť pri hojení rán. Napríklad výskum zistil, že extrakt z včelieho peľu bol pri liečbe popálenín podobne účinný ako strieborný sulfadiazín, čo je zlatý štandard v liečbe popálenín, a spôsoboval oveľa menej vedľajších účinkov.

Ďalšia štúdia preukázala, že aplikácia balzamu obsahujúceho včelí peľ na popáleniny výrazne urýchlila hojenie oproti štandardným liekom.

Antimikrobiálne vlastnosti včelieho peľu môžu tiež zabrániť infekciám, čo je hlavný rizikový faktor, ktorý môže narušiť proces hojenia škrabancov, rezných rán, odrenín a popálenín.

Protirakovinové vlastnosti

Včelí peľ môže mať aplikácie na liečenie a prevenciu rakoviny , ktorá sa vyskytuje pri abnormálnej proliferácii buniek. Štúdie skúmajúce skúmavky preukázali, že extrakty z včelieho peľu inhibujú rast nádorov a stimulujú apoptózu - programovanú smrť buniek - pri rakovine prostaty, hrubého čreva a leukemickej rakoviny.  Včelí peľ z cistusu ( Cistus incanus L. ) a bielej vŕby ( Salix alba L. ) môžu mať antiestrogénové vlastnosti, ktoré by mohli znížiť riziko rakoviny prsníka, prostaty a maternice.

Môže zmierniť menopauzu

Menopauza, ktorá je znakom zastavenia menštruácie u žien, je často sprevádzaná nepríjemnými príznakmi, ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, zmeny nálady a poruchy spánku. Štúdie ukazujú, že včelí peľ môže zmierniť niekoľko symptómov menopauzy. V jednej štúdii malo 71% žien pocit, že sa ich menopauzálne príznaky zlepšili počas užívania včelieho peľu. V inej štúdii sa u 65% žien užívajúcich peľový doplnok vyskytlo menej návalov horúčavy. Tieto ženy naznačili aj ďalšie zlepšenia zdravia, ako napríklad lepší spánok, zníženú podráždenosť, menšie bolesti kĺbov a zlepšenie nálady a energie.

Trojmesačná štúdia navyše preukázala, že u žien užívajúcich doplnky z včelieho peľu sa vyskytlo podstatne menej príznakov menopauzy. Tieto doplnky navyše pomohli znížiť „zlý“ LDL cholesterol a zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol.

Zlepšenie využitia živín, metabolizmu a dlhovekosti

Niektoré dôkazy naznačujú, že včelí peľ môže zlepšiť využitie výživných látok v tele. Napríklad potkany s nedostatkom železa absorbovali o 66% viac železa, keď im do potravy pridali peľ. Tento nárast je pravdepodobne spôsobený skutočnosťou, že peľ obsahuje vitamín C a bioflavonoidy, ktoré zvyšujú absorpciu železa. Okrem toho zdravé potkany kŕmené peľom absorbovali viac vápniku a fosforu z potravy. Peľ obsahuje vysoko kvalitné bielkoviny a aminokyseliny, ktoré môžu napomáhať tejto absorpcii (3).

Ďalšie štúdie preukázali, že včelí peľ môže zlepšiť rast svalov, urýchliť metabolizmus a podporiť dlhovekosť

Dávkovanie peľu

Dávkovanie :  1 – 2 čajové lyžičky denne.

Bežne sa sype 1-2 čajové lyžičky denne do pohára s vodou, alebo inou tekutinou a zamiešate s čajovou lyžičkou medu. Peľ sa  roztopí a následne vypije. Peľ je však možné aj vložiť na jazyk, počkať kým sa roztopí a následne prehltnúť. Má sypkú konzistenciu so sladkou príchuťou, čo zapríčiňuje chuť podobnú cukrárenským posypovým potrebám. Peľ sa skladuje v chlade - najlepšie v chladničke.

POZOR!!!


Pri osobách, ktoré sú alergické na včelie produkty, s alergiou na peľ alebo včelie bodnutie, respektíve užívajú lieky na riedenie krvi, tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali vyhýbať produktom z včelieho peľu, pretože chýbajú dôkazy o tom ,že sú pre tieto osoby a deti bezpečné. 

 Zdravotné a výživové tvrdenia 

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na na našej webstránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom! 

Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie. 

Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.

Zdroj: https://fitshaker.sk/vceli-pel-je-liekom-na-rozne-diagnozy-vylieci-aj-tvoj-problem/