Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

PROPOLIS

Propolis, inak nazývaný aj včelí tmel, je využívaný na vyplnenie a “tmelenie” včelieho úľa. Jeho redšia verzia sa používa na dezinfekciu včelieho príbytku, aby v ňom nevznikali plesne a iné toxické baktérie či vírusy. Ak sa napriek tomuto dezinfikovaniu do úľa nejakým spôsobom predsa len parazit dovnútra dostane, včely neváhajú a hneď ho potierajú propolisom, čím zamedzia jeho ďalšiemu rozpínaniu a prenikaniu. Na základe tohto faktu, bolo teda zistené, že propolis má silné protizápalové účinky a keď tie vyhovujú vysokým nárokom včiel, musia byť nápomocné aj pre ľudský organizmus.

Vedci identifikovali viac ako 300 zlúčenín v propolise. Väčšina týchto zlúčenín sú formy polyfenolov. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré bojujú proti chorobám a poškodzovaniu tela. Propolis konkrétne obsahuje polyfenoly nazývané flavonoidy. Flavonoidy sa v rastlinách vyrábajú ako forma ochrany. Bežne sa vyskytujú v potravinách, o ktorých sa predpokladá, že majú antioxidačné vlastnosti, vrátane:

 • ovocie
 • zelený čaj
 • zeleninu
 • červené víno

Predpokladá sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Vedecký výskum propolisu je však obmedzený. Vedci si nie sú úplne istí prečo, ale zdá sa, že včelí produkt poskytuje ochranu pred niektorými baktériami, vírusmi a plesňami.

Ako vzniká?

Ide o zmes balzamov živicovej povahy, včelieho vosku a éterických olejov. Včely zbierajú živicu zo stromov a primiešavajú do nej výlučky ich žliaz. Propolis nosia do úľa podobne ako nosia peľ, a to v záhyboch zádných nôh a používajú dve formy, ktoré sme opísali vyššie. Pri vyššej teplote sa mení na lepkavú tekutinu a pri nižších teplotách sa začína drobiť.

Liečebné účinky

Propolis je považovaný za prírodné antibiotikum a má mnohospektrálne využitie.

 • priaznivo pôsobí na imunitný system,
 • má silné antibiotické a antibakteriálne účinky,
 • má silné protizápalové vlastnosti pri zápale močových ciest, zápale žlčníka,
 • lokálne tlmí bolesť – napríklad pri bolesti zubov,
 • dezinfikuje ústnu dutinu a pomáha pri jej zápaloch (afty),
 • ničí tvorbu niektorých baktérií, vírusov a plesní, ako pleseň na nohách, kurie oká,
 • pomáha pri nachladnutí a lieči horné dýchacie cesty (angina, kašel, chrípka, bolesti hrdla),
 • pri masáži dasien tlmí príznaky paradentózy,
 • vhodný pri plesňovom a ekzémovom ochorení kože,
 • pomáha tlmiť kašel z dôvodu COVID ochorenia,
 • napomáha tvorbe červených krviniek je vhodný pre chudokrvných.

Čo obsahuje?

Obsah, zloženie a farba nášho propolisu sa mení každým ročným obdobím a v každej oblasti v závislosti od dostupných zdrojov živice. Základné zloženie propolisu je tvorené približne 50 zložkami, z čoho až vyše polovica je tvorená živicou a rastlinnými balzamami, tretina jeho zloženia je z voskov a mastných kyselín, ďalej sa skladá z esenciálnych olejov a približne 5% tvorí primes peľu.

Obsahuje vitamíny zu skupiny B -B1,B3,B3,B6, kyselinu listovú, vitamín E, železo, mangán, chróm, zinok, nikel, kobalt, stroncium, vápnik, kremík, enzýmy, esenciálne aminokyseliny, bioflavonoiy, kyselinu ferulovú.

Rany

Propolis má špeciálnu zlúčeninu zvanú pinocembrin, flavonoid, ktorý pôsobí ako antimykotikum. Tieto protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti robia propolis užitočným pri hojení rán. Jedna štúdia zistila, že propolis môže pomôcť ľuďom, ktorí utrpeli traumatické popáleniny, rýchlejšie sa hojiť urýchlením rastu nových zdravých buniek.

Ďalšia štúdia zistila, že topický alkoholový extrakt z propolisu bol pri redukcii žírnych buniek pri ranách pri operácii ústnej dutiny účinnejší ako steroidný krém. Žírne bunky sú spojené so zápalom a spomaleným hojením rán.

Opary a genitálny opar

Masti, ktoré obsahujú 3 percentá propolisu, môžu pomôcť urýchliť čas hojenia a zmierniť príznaky oparov aj vredov z genitálneho oparu.

Jedna štúdia zistila, že keď sa propolis aplikoval trikrát denne, pomohol hojiť opary rýchlejšie ako iná liečba. Vedci zistili, že propolisová tinktúra nielenže znížila množstvo herpes vírusu prítomného v tele človeka, ale tiež chránil telo pred budúcimi vyrážkami z oparu.

Rakovina

Predpokladá sa, že propolis má úlohu aj pri liečbe určitých druhov rakoviny. Podľa jedného výskumu, niektoré z protirakovinových účinkov látky zahŕňajú:

 • zabránenie množeniu rakovinových buniek,
 • pravdepodobnosť, že sa bunky stanú rakovinovými,
 • blokujúce cesty, ktoré bránia rakovinovým bunkám vo vzájomnej signalizácii.

Štúdia tiež naznačuje, že propolis môže byť doplnkovou liečbou - ale nie jedinou liečbou - rakoviny. Ďalšia štúdia zistila, že užívanie propolisu by mohlo byť užitočnou doplnkovou liečbou pri liečbe rakoviny prsníka kvôli jeho protinádorovým účinkom na bunky rakoviny prsníka.

Dávkovanie propolisovej tinktúry

Dávkovanie propolisovej tinktúry závisí od toho, aký zdravotný problém Vás trapi. Nižšie uvádzame príklady ako postupovať pri nasledovnych zdravotnýc ťažkostiach:

 • Pri nachladnutí a vírusových ochoreniach horných dýchacích ciest odporúčame užívať: 3x 20-30 kvapiek. Tinktúra sa najčastejšie kvapká na kocku alebo lyžičku cukru, nakoľko jej prenikavá chuť nemusí byť príjemná.
 • Pri počiatočnom nachladení stačí užívať 3 x 15 kvapiek rovnakým spôsobom.
 • Pri popáleninách sa odporúča potierať roztokom niekoľkokrát denne podľa potreby.
 • Pri zápale ústnej dutiny (afty) odporúčame potierať miesta lokálne 3 x do dňa (poprípade podľa potreby).
 • V prípade oslabenej imunity užívajte 30 - 40 kvapiek 4 krát denne po dobu 3 týždňov.
 • Pri problémoch s kurími okami nakvapkajte tinktúru na tampón a priložte na dané miesto na noc.
 • Herpesy sa najčastejšie natierajú lokálne niekoľkokrát do dňa. Propolis má však výraznú tmavohnedú farbu, ktorá môže na viditeľných miestach zanechať stopy.
 • Ak Vás trápia boľavé zuby alebo máte zapálené ďasná, odporúča sa použiť propolisovú tinktúru zriedenú s vodou na kloktanie.
 • U žien, ktoré prechádzajú prechodom sa odporúča užívať 5 kvapiek propolisovej tinktúry denne po dobu celého roku.
 • Pri vysokom krvnom tlaku užívajte propolisovú tinktúru dlhodobo v množstve 15 kvapiek denne.
 • V prípade zápalov pečene je dobré uívať 20 kvapiek denne rozriedených vo vlažnej vode 2 krát denne.
 • Pre preventívne užívanie môžete užívať 3 x 8 kvapiek denne.

Alergické reakcie

Pokiaľ ste propolis ešte neužívali, je vhodné si otestovať či naň nie ste alergický. Dve až tri percentá ľudí sú na propolisovú tinktúru alergickí. Odporúčame začať minimálnym množstvom najskôr vonkajším použití (napríklad vnútorná strana zápästia) a pri vnútornom začať 1 kvapkou a sledovať reakciu organizmu. Pokiaľ vám koža do 24 h nesčervená môžete produkt používať. 

Tento prípravok obsahuje alkohol a preto ho uchovávajte mimo dosahu detí. Nie je určený pre deti, či tehotné ženy. 

V naše ponuke nájdete aj iné včelie produkty ako včelí med, včelí peľ a včeliu materskú kašičku.

Zdravotné a výživové tvrdenia 

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na na našej webstránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom! 

Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie. 

Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.