Môže med a škorica liečiť akné?

Med, škorica a vaša pokožka
Keď sa vlasové folikuly na povrchu vašej pokožky upchajú mastnotou a odumretými kožnými bunkami, vaša pokožka často reaguje tvorbou hrudiek a hrbolčekov známych ako akné. Výpadky bežne postihujú vašu tvár, hrudník a chrbát, hoci pupienky sa môžu objaviť takmer kdekoľvek na tele.
Akné nespôsobuje len stopy na koži a nepohodlie. Môže to ovplyvniť aj vašu náladu a sebavedomie. Ak ste v minulosti mali pupienky, viete, že nemusia rýchlo zmiznúť. Keď sa niektoré škvrny hoja, iné môžu vyskočiť a vytvoriť cyklus podráždenia, ktorý sa zdá trvá nekonečne dlho. Niektoré hlboké akné môžu dokonca viesť k trvalým jazvám, ak sa neliečia.
Predtým, ako sa ľudia vydajú k dermatológovi, niektorí sa obrátia na prírodné prostriedky na vyčistenie svojich pupienkov. V článku sa dočítate viac informácií o používaní medu a škorice na liečbu opuchov, o tom, či tento domáci liek skutočne funguje a aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť.
Aké sú výhody medu a škorice?
Výhody
- Med môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako sú vredy a popáleniny.
- Surový med, nie komerčný med, má liečivé účinky.
- Škorica aj med majú antimikrobiálne vlastnosti.
Med si získava určitú pozornosť medzi odborníkmi ako liečba mnohých kožných ochorení. Patria sem vredy, preležaniny a popáleniny. Myšlienka je, že med pomáha preniknúť do rany a odvrátiť baktérie. Okrem toho môže med pomôcť znížiť zápal a poskytnúť vlhké prostredie podporujúce hojenie.
Typ medu, ktorému sa najčastejšie pripisujú tieto účinky, nie je druh, ktorý najľahšie nájdete vo svojom obchode s potravinami. Najlepšie je kupovať medy priamo od včelárov, ako napríklad v BIOPULZ - Včelí med kvetový 1000 g. Na výber máte aj z ostatných včelích produktov.
Škorica sa používa na liečbu mnohých respiračných, tráviacich a dokonca aj gynekologických stavov. V nedávnom prieskume lekárskej literatúry sa ukázalo, že škorica má u zvierat potenciálne antimikrobiálne, antiparazitické, antioxidačné a protizápalové účinky. Môže mať tiež vlastnosti na hojenie rán.
Rovnako ako v prípade medu, špecifický druh škorice produkuje najviac výhod. Tento druh škorice sa nazýva Cinnamomum zeylanicum alebo „pravá škorica“.
Čo hovorí výskum
Hoci med môže byť dobrý na hojenie rán, jeho účinky na akné sú nejasné. Skupina 136 ľudí sa zúčastnila randomizovanej kontrolovanej štúdie, ktorej cieľom bolo vyhodnotiť, či lokálny med, blízky príbuzný manuky, môže pomôcť s akné. V rámci štúdie používali dvakrát denne aj antibakteriálne mydlo. Výsledky? Iba štyria z 53 ľudí v skupine s medom zaznamenali výrazné zlepšenie ich akné. Hoci to spochybňuje potenciálne výhody, je príliš skoro vylúčiť med. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či možno med účinne použiť proti akné.
Aj škorica môže znieť ako sľubná prísada, ktorú môžete pridať do svojej rutiny. Vedecké dôkazy o ľuďoch však momentálne chýbajú. Je potrebný ďalší výskum, kým bude uznaná ako účinná liečba akné.
Riziká a varovania
- Tento domáci liek by ste nemali skúšať, ak máte alergiu na med alebo škoricu.
- Ak ste alergický na med, môžete mať ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním.
- Ak ste alergický na škoricu, môžete mať aj začervenanie alebo podráždenie.
Hoci väčšina ľudí môže bez problémov aplikovať medovú a škoricovú masku, niektorí môžu byť alergickí na ktorúkoľvek zložku. Ak ste alergický na zeler, peľ alebo iné produkty súvisiace s včelami, môžete mať reakciu na med aplikovaný na pokožku.
Symptómy môžu zahŕňať:
- ťažkosti s prehĺtaním,
- zápal,
- svrbenie,
- žihľavka,
- dýchavičnosť,
- opuch kože,
- sipot alebo iné problémy s dýchaním.
Ak ste citliví na škoricu, môžete mať veľa rovnakých príznakov. Aplikácia škorice na pokožku môže tiež spôsobiť začervenanie a podráždenie.
Ako používať med a škoricu na akné
Ak hľadáte online, môžete nájsť rôzne recepty na masky a iné bodové ošetrenia, ktoré kombinujú med a škoricu. Niektorí ľudia prisahajú, že tieto zložky im čistia pokožku. Populárna je beauty škoricová a medová maska. Na výrobu tejto masky budete potrebovať tri polievkové lyžice medu a jednu polievkovú lyžicu pravej škorice. Jednoducho zmiešajte tieto dve zložky, vložte do mikrovlnnej rúry na 30 sekúnd, uistite sa, že nie je príliš horúca, a potom zmes natrite na tvár. Nechajte pôsobiť 10 minút. Opláchnite a osušte si tvár čistým uterákom.
Iné spôsoby liečby akné
Ak škorica a med alebo iné domáce prostriedky na vyčistenie pupienkov nefungujú, možno budete chcieť navštíviť svojho primárneho lekára alebo dermatológa. Pri vašom stretnutí váš lekár vyšetrí vašu pokožku, opýta sa na váš životný štýl a rodinnú anamnézu akné a spýta sa na akékoľvek domáce a voľnopredajné prostriedky, ktoré ste používali.
Existuje celý rad lokálnych a perorálnych liekov, ktoré môžu pomôcť upokojiť vašu pokožku. Môžete dokonca vyskúšať rôzne terapie, ako je chemický peeling, laserové a svetelné ošetrenie alebo extrakcie, ktoré dopĺňajú vašu liečbu.
Metódy používané na liečbu akné sú rozdelené do troch hlavných kategórií: perorálne lieky, lokálne lieky a iné terapie, ktoré môžu liečiť vyrážky aj jazvy po akné.
Lokálne lieky
Ošetrenia, ktoré si aplikujete priamo na pokožku, sa môžu zdať účinné až po niekoľkých týždňoch od ich začiatku. Zvyčajne aplikujete lokálne lieky 15 minút po umytí a vysušení tváre. Pokyny sa líšia v závislosti od vášho lekára a závažnosti vášho akné. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať suchosť, začervenanie alebo podráždenie postihnutej kože.
Bežné možnosti sú:
- retinoidy, ako je tretinoín (Avita),
- antibiotiká, často kombinované s benzoylperoxidom, ako je benzoylperoxid-klindamycín (BenzaClin),
- antibiotiká spárované s protizápalovými látkami, ako je dapson (Aczone).
Perorálne lieky
Niektorí lekári môžu odporučiť používanie perorálnych liekov samostatne alebo spolu s lokálnou liečbou.
Bežné možnosti sú:
- antibiotiká, ako je minocyklín,
- perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogén a progestín, ako je Ortho Tri-Cyclen,
- antiandrogény, ako je spironolaktón (Aldactone),
- deriváty vitamínov, ako je izotretinoín (Claravis).
Iné terapie
Okrem lokálnych a liekových terapií existuje množstvo ďalších liečebných postupov, ktoré môžu pomôcť zmierniť akné a zabrániť vzniku jaziev.
Bežné možnosti sú:
- svetelná terapia vrátane laserov,
- chemický peeling,
- extrakcia na odstránenie bielych alebo čiernych bodiek,
- steroidné injekcie,
- mikrodermabrázia.
Čo môžete urobiť teraz
Hoci veľa ľudí prisahá, že domáce prostriedky ako med a škorica dokážu vyliečiť akné, chýbajú vedecké dôkazy. Ak sa rozhodnete vyskúšať medovo-škoricovú masku, nezabudnite:
- Použite surový med.
- Použite pravú škoricu.
- Pred aplikáciou masky urobte náplasťový test. To vám môže pomôcť určiť, či budete mať nepriaznivú reakciu na zložky.
Neváhajte a navštívte svojho lekára alebo dermatológa, ak vám OTC alebo prírodné lieky neprinášajú úľavu, najmä od závažnejších foriem akné. Existuje mnoho ďalších dostupných možností, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa a vyzerať čo najlepšie.
Ako zabrániť budúcim defektom
Niektoré z toho, čo spôsobuje akné, nie je pod vašou kontrolou, ako napríklad genetika a hormonálne zmeny. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli poruchám:
- Umyte si tvár, ale iba dvakrát denne. Častejšie penenie môže podráždiť pokožku a viesť k väčšej produkcii mazu a vyrážkam.
- Používajte OTC produkty, ktoré obsahujú benzoylperoxid alebo kyselinu salicylovú. Tieto môžu pomôcť vysušiť všetky oleje, ktoré upchávajú vaše póry. Benzoylperoxid tiež pomáha zabíjať baktérie spôsobujúce akné.
- Make-up vyberajte múdro. Druhy, ktoré sú označené ako „bezolejové“ alebo „nekomedogénne“, majú menšiu pravdepodobnosť upchania pórov.
- Pri akné na tele noste voľné oblečenie, ktoré umožňuje pokožke dýchať.
- Ruky preč od tváre. Zbieranie akné môže viesť k zjazveniu alebo väčšiemu počtu akné.
Odporúčané produkty3

BIOPULZ Včelí med KVETOVÝ 1000 g

BIOPULZ Včelí med LIPOVÝ 1000 g
