BIOPULZ oslavuje prvý rok!!! 🥳🥳🥳

Konope je rastlina s bohatou históriou, rôznymi spôsobmi použitia v mnohých priemyselných odvetviach a vynikajúcim potenciálom do budúcnosti. V tomto článku sa dozvieme o možnostiach užívania konope v oblasti stavebníctva.

V súčasnosti všeobecný trend ekologizácie určuje túto rastlinu ako alternatívny stavebný materiál. V minulosti sa kanabis najčastejšie používal na výrobu lán, sieťovín, textilu, neskôr v Číne na výrobu papiera. Konopný olej sa používal v kozmetike a tiež vo výrobe farieb alebo v ľahkom priemysle. V stavebníctve sa kanabis používal v spojení so surovinami, ktoré sa dajú zberať alebo vyrábať priamo na danom mieste. Konope bolo tiež súčasťou pôvodných budov v Alsasku a ďalších regiónoch Nemecka a Francúzska.

Najviac sa u nás na Slovensku konope začalo pestovať asi v 18. a v prvej polovici 19. storočia. Po roku 1840 boli do prevádzky uvedené tri továrne na spracovanie vlákien a textílií. Začiatkom 20. storočia sa pristúpilo k lacnejším variantom, ako boli napríklad syntetické materiály (silón, nylon, ...). Z tých pár stoviek hektárov, ktoré sa tu vypestovali, sa z konopných vlákien vyrábali napríklad povrazy, vrecia alebo siete.

Tri základné rody konope

  • Rum Cannabis (Cannabis ruderalis Janisch) je jednoročné konope, ktoré voľne rastie bez výrazných omamných účinkov.    
  • Konope indické (Cannabis indica Lam) je zakázané pestovať pre vysoký obsahpsychoaktívne látky nazývané tetrahydrokanabinoly (THC). Tento druh má vysoké narkotické účinky, pretože obsah THC je vyšší ako 0,3%.
  • technické konope (Cannabis sativa L.) je teplomilná plodina, ktorá jenáročná na vodu, pôdu, živiny a agrotechniku. Je to rastlina dorastajúca do výšky od 2 do 6 metrov.

  

 

Technické konope

Technické konope je všestranná organická plodina. Z konope  sa môže vyprodukovať až 25 000 stopercentne recyklovateľných výrobkov. Vo svete sú to konopné suroviny používané v potravinárskom, chemickom a textilnom priemysle, v medicíne, kozmetike atď. Základnou využiteľnou surovinou je biomasa (drevná hmota) a semená. Stonka obsahuje rastlinnú dužinu - drevenú časť - vhodnú na energetické využitie vo forme biopaliet, biobrikiet, napríklad pre výrobu elektrickej energie ale sú vhodné aj pre kotly na drevo, krbové kachle a krby. Tieto brikety sa lisujú pod vysokým tlakom bez akýchkoľvek spojív alebo iných škodlivých látok a sú dobre použiteľné. Ich výhrevnosť je 9% pri vlhkosti asi 16,5-18 MJ / kg

Ďalší produkt, konopné semená, obsahuje 30 - 35% mastných kyselín s vysokým obsahom tuku. Konopný olej získaný lisovaním konope sa môže použiť na výrobu motorového paliva, farieb a lakov pre prirodzenú konzerváciu lakov. Semená konope sa používajú v potravinárskom priemysle, u rybárov a chovateľov vtákov. Plodiny ktoré po lisovaní zostanú, sa používajú ako krmivo pre hospodárske zvieratá alebo ako palivo.

Používanie kanabisu v stavebníctve

Rovnako ako iné prírodné materiály, aj užívanie kanabisu stúpa. Konope je obnoviteľná strategická plodina s tradíciou pestovania v našich klimatických podmienkach a vysokými výnosmi na 1 hekár za rok. Spracovanie konope sa vykonáva mechanicky, bez akýchkoľvek znečisťujúcich následných procesov. Konopné vlákno vyniká svojou pevnosťou, trvanlivosťou a prirodzenou ochranou proti škodcom. V súčasnosti sa konope používa hlavne v stavebníctve na výrobu izolácií, takzvaného konopného betónu a lakov. 

Konopná izolácia 

Tento prírodný materiál poskytuje dobrú mikroklímu s prirodzenou ochranou pred plesňami, hnilobou, škodcami a vytvára zdravé prostredie v interiéri domu. Tepelnoizolačné a akustické vlastnosti konope sú porovnateľné s bežnými izoláciami, ale odolnosťou voči vlhkosti a špeciálnou vlastnosťou odvádzania kapilárnej vody zaisťujú vysokú stabilitu na rozdiel od bežných materiálov, ktoré podliehajú zníženiu izolačných vlastností a únave materiálu.

 

Konopný betón

Vápenno-konopný stavebný materiál je revolučný stavebný a tepelnoizolačný materiál, ktorý možno použiť na stavbu celého domu, bez tehál alebo inej tepelnej izolácie.

Konopné oleje a laky

Väčšina prírodných konštrukcíí vystavaných z dreva potrebujú aby ich niečo chránilo proti plesňam a škodcom, vonkajším činiteľom a poveternostnými vplyvmi. Ako veľmi účinná ochrana v týchto prípadoch sa ukázali konopné nátery. Konopný olej je rovnako ako celá rastlina veľmi odolný proti plesniam a odpudzuje škodcov. Je to úplne prírodný a biologický produkt, ktorý sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči namočeniu dreva vodou. Tento olej tiež zachováva povrch priepustný pre vodnú paru a drevo môže dýchať. Všeobecne platí, že konopný olej môžete využiť pri vnútorných náteroch nábytku, hračiek, atď.   

Konopná omietka

Zmiešaním konope, vápna a piesku vznikne jedinečná izolačná omietka, ktorú je možné nanášať až do vrstvy desiatich centimetrov. Okrem toho, že sa dobre formuje, dobre prepúšťa vlhkosť a pomáha k tomu, aby material dýchal, hlineno-konopná omietka vyzerá prirodzene, neobsahuje znečisťujúce látky a absorbuje veľa vlhkosti, ktorú postupne uvoľňuje.    

Konopné povrazy a laná

Lano je vyrobené zo 100% konope bez umelých prísad. Laná sa vyrábajú v rôznych priemeroch a majú vysokú pevnosť. Používajú sa v rámoch okien, ako tesnenie, utesnenie dilatačných škár, stavanie a opravu domov, mostov, tunelov a drevených chát a pod.