Technické konope

Konope je rastlina s bohatou históriou, rôznymi spôsobmi použitia v mnohých priemyselných odvetviach a vynikajúcim potenciálom do budúcnosti. V tomto článku sa dozvieme o možnostiach užívania konope v oblasti stavebníctva.
V súčasnosti všeobecný trend ekologizácie určuje túto rastlinu ako alternatívny stavebný materiál. V minulosti sa kanabis najčastejšie používal na výrobu lán, sieťovín, textilu, neskôr v Číne na výrobu papiera. Konopný olej sa používal v kozmetike a tiež vo výrobe farieb alebo v ľahkom priemysle. V stavebníctve sa kanabis používal v spojení so surovinami, ktoré sa dajú zberať alebo vyrábať priamo na danom mieste. Konope bolo tiež súčasťou pôvodných budov v Alsasku a ďalších regiónoch Nemecka a Francúzska.
Najviac sa u nás na Slovensku konope začalo pestovať asi v 18. a v prvej polovici 19. storočia. Po roku 1840 boli do prevádzky uvedené tri továrne na spracovanie vlákien a textílií. Začiatkom 20. storočia sa pristúpilo k lacnejším variantom, ako boli napríklad syntetické materiály (silón, nylon, ...). Z tých pár stoviek hektárov, ktoré sa tu vypestovali, sa z konopných vlákien vyrábali napríklad povrazy, vrecia alebo siete.
Tri základné rody konope
- Rum Cannabis (Cannabis ruderalis Janisch) je jednoročné konope, ktoré voľne rastie bez výrazných omamných účinkov.
- Konope indické (Cannabis indica Lam) je zakázané pestovať pre vysoký obsahpsychoaktívne látky nazývané tetrahydrokanabinoly (THC). Tento druh má vysoké narkotické účinky, pretože obsah THC je vyšší ako 0,3%.
- technické konope (Cannabis sativa L.) je teplomilná plodina, ktorá jenáročná na vodu, pôdu, živiny a agrotechniku. Je to rastlina dorastajúca do výšky od 2 do 6 metrov.
Technické konope
Technické konope je všestranná organická plodina. Z konope sa môže vyprodukovať až 25 000 stopercentne recyklovateľných výrobkov. Vo svete sú to konopné suroviny používané v potravinárskom, chemickom a textilnom priemysle, v medicíne, kozmetike atď. Základnou využiteľnou surovinou je biomasa (drevná hmota) a semená. Stonka obsahuje rastlinnú dužinu - drevenú časť - vhodnú na energetické využitie vo forme biopaliet, biobrikiet, napríklad pre výrobu elektrickej energie ale sú vhodné aj pre kotly na drevo, krbové kachle a krby. Tieto brikety sa lisujú pod vysokým tlakom bez akýchkoľvek spojív alebo iných škodlivých látok a sú dobre použiteľné. Ich výhrevnosť je 9% pri vlhkosti asi 16,5-18 MJ / kg
Ďalší produkt, konopné semená, obsahuje 30 - 35% mastných kyselín s vysokým obsahom tuku. Konopný olej získaný lisovaním konope sa môže použiť na výrobu motorového paliva, farieb a lakov pre prirodzenú konzerváciu lakov. Semená konope sa používajú v potravinárskom priemysle, u rybárov a chovateľov vtákov. Plodiny ktoré po lisovaní zostanú, sa používajú ako krmivo pre hospodárske zvieratá alebo ako palivo.
Používanie kanabisu v stavebníctve
Rovnako ako iné prírodné materiály, aj užívanie kanabisu stúpa. Konope je obnoviteľná strategická plodina s tradíciou pestovania v našich klimatických podmienkach a vysokými výnosmi na 1 hekár za rok. Spracovanie konope sa vykonáva mechanicky, bez akýchkoľvek znečisťujúcich následných procesov. Konopné vlákno vyniká svojou pevnosťou, trvanlivosťou a prirodzenou ochranou proti škodcom. V súčasnosti sa konope používa hlavne v stavebníctve na výrobu izolácií, takzvaného konopného betónu a lakov.
Konopná izolácia
Tento prírodný materiál poskytuje dobrú mikroklímu s prirodzenou ochranou pred plesňami, hnilobou, škodcami a vytvára zdravé prostredie v interiéri domu. Tepelnoizolačné a akustické vlastnosti konope sú porovnateľné s bežnými izoláciami, ale odolnosťou voči vlhkosti a špeciálnou vlastnosťou odvádzania kapilárnej vody zaisťujú vysokú stabilitu na rozdiel od bežných materiálov, ktoré podliehajú zníženiu izolačných vlastností a únave materiálu.
Konopný betón
Vápenno-konopný stavebný materiál je revolučný stavebný a tepelnoizolačný materiál, ktorý možno použiť na stavbu celého domu, bez tehál alebo inej tepelnej izolácie.
Konopné oleje a laky
Väčšina prírodných konštrukcíí vystavaných z dreva potrebujú aby ich niečo chránilo proti plesňam a škodcom, vonkajším činiteľom a poveternostnými vplyvmi. Ako veľmi účinná ochrana v týchto prípadoch sa ukázali konopné nátery. Konopný olej je rovnako ako celá rastlina veľmi odolný proti plesniam a odpudzuje škodcov. Je to úplne prírodný a biologický produkt, ktorý sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči namočeniu dreva vodou. Tento olej tiež zachováva povrch priepustný pre vodnú paru a drevo môže dýchať. Všeobecne platí, že konopný olej môžete využiť pri vnútorných náteroch nábytku, hračiek, atď.
Konopná omietka
Zmiešaním konope, vápna a piesku vznikne jedinečná izolačná omietka, ktorú je možné nanášať až do vrstvy desiatich centimetrov. Okrem toho, že sa dobre formuje, dobre prepúšťa vlhkosť a pomáha k tomu, aby material dýchal, hlineno-konopná omietka vyzerá prirodzene, neobsahuje znečisťujúce látky a absorbuje veľa vlhkosti, ktorú postupne uvoľňuje.
Konopné povrazy a laná
Lano je vyrobené zo 100% konope bez umelých prísad. Laná sa vyrábajú v rôznych priemeroch a majú vysokú pevnosť. Používajú sa v rámoch okien, ako tesnenie, utesnenie dilatačných škár, stavanie a opravu domov, mostov, tunelov a drevených chát a pod.
„Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia iba na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takú informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných či psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti. Ďalšie informácie nájdete v našom Vyhlásení o zodpovednosti.“