Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

Čo je LED svetelná terapia?

Terapia červeným a blízkym infračerveným svetlom, známa tiež ako fotobiomodulácia (PBM), zahŕňa použitie špecifických vlnových dĺžok prirodzeného svetla začínajúce od 600 a 800 nanometrov pre zlepšenie zdravia a funkcie našich buniek bez akýchkoľvek škodlivých ultrafialových lúčov, prebytočného tepla alebo vedľajších negatívnych účinkov. Terapia svetlom patrí medzi najskoršie zaznamenané liečebné metódy. Solárnu terapiu prvýkrát používali Egypťania a formy svetelnej terapie praktizovali aj starovekí Gréci, Číňania a Indiáni. Nie je pochýb o tom, že svetlo má biologické účinky: v skutočnosti telo potrebuje svetlo, aby bolo zdravé.

Ako LED svetelná terapia funguje v bunkách?

Najpresnejšie študovaným mechanizmom účinku obklopujúcim terapiu červeným a blízkym infračerveným svetlom je zvýšená produkcia mitochondriálnej energie v našich bunkách. Mitochondrie je možné chápať ako elektrárne na výrobu energie všetkých buniek v našom tele. Terapia červeným a blízkym infračerveným svetlom pomáha mitochondriám vytvárať viac tejto energie. Špecifické fotóny nachádzajúce sa v červenom a blízkom infračervenom svetle interagujú s fotoreceptorom v našich bunkách nazývaným cytochróm-oxidáza. Táto interakcia stimuluje mitochondrie v našich bunkách, aby efektívnejšie využívali kyslík, čo umožňuje mitochondriám produkovať viac ATP (adenosintrifosfát - tiež známe ako bunková energia). 

Počas liečby pomocou svetelnej terapie LED, chromofóry v našich bunkových mitochondriách absorbujú fotóny červeného a infračerveného svetla a premieňajú ich na energiu. Akonáhle je táto energia červeného svetla absorbovaná telom, bunky ju potom použijú na stavbu nových bielkovín, ako kolagén, elastín a na pomoc pri regenerácii buniek. Keď majú naše bunky viac energie, vykonávajú všetky svoje funkcie lepšie. To v konečnom dôsledku znamená, ak bunky fungujú optimálne - naše telá fungujú optimálne.

Benefity

Redukcia zápalov

Blízke infračervené (NIR) svetlo znižuje celkový zápal v tele, znížením prítomnosti zápalových markerov. Toto zníženie môže pomôcť zmierniť príznaky spojené s bolesťou kĺbov, bolesťou svalov, autoimunitnými ochoreniami, artritídou, traumatickým poranením mozgu a poranením miechy.

Rýchlejšia regenerácia

Vysoko výkonným športovcom (a tým, ktorí trénujú ako oni) môže LED svetelná terapia pomôcť urýchliť obnovu svalov po únave a zranení. Mitochondrie v bunkách obzvlášť reagujú na terapiu LED svetlom a svalové bunky sú na mitochondrie mimoriadne bohaté. LED svetelná terapia môže tiež stimulovať kmeňové bunky, čo ďalej napomáha k obnove svalstva.

Stimulácia rastu vlasov

Alopécia alebo vypadávanie vlasov je bežnou poruchou, ktorá postihuje 50% mužov vo veku nad 40 rokov a 75% žien nad 65 rokov. Štúdie ukázali, že terapia LED svetlom môže stimulovať rast vlasov. Verí sa, že vlnové dĺžky červeného svetla stimulujú epidermálne kmeňové bunky vo vlasovej folikule a posúvajú ju do štádia anagénu (aktívny rast).

Zvýšenie hladiny testosterónu

Okolo 30. roku života mužské hladiny testosterónu začnú prirodzene klesať. Muži, ktorí dúfajú, že dosiahnu prirodzenú podporu svojich sexuálnych aktivít, sexuálneho uspokojenia, plodnosti a fyzického výkonu, môžu ťažiť z LED svetelnej terapie. Červené a blízke infračervené vlnové dĺžky môžu v semeníkoch stimulovať proteíny fotoreceptorov, čo spôsobuje vyššiu produkciu
testosterónu. Ďalšie štúdie predpokladajú, že nízkoúrovňová terapia svetlom môže ovplyvniť epifýzu v mozgu, ktorá má významný vplyv na reprodukciu.

Zvýšená cirkulácia krvi

Vo viacerých výskumoch bolo klinicky dokázané, že LED svetelná terapia zvyšuje priemer ciev a zlepšuje cirkuláciu. LED svetelná terapia navyše chráni červené krvinky pred oxidačným stresom a obmedzuje stratu krvných doštičiek počas chirurgických zákrokov.

Podpora bunkového zdravia

Najvýznamnejším prínosom terapie LED svetlom je účinok, ktorý má na bunky tela. Jedným z najdôležitejších výsledkov LED svetelnej terapie na bunkové funkcie je stimulácia produkcie kolagénu. Kolagén posilňuje vlasy, je zodpovedný za zdravie spojivového tkaniva a dodáva našej koži pevnosť a pružnosť.

Zvýšená kvalita pokožky

LED svetelná terapia môže dramaticky transformovať pokožku. Vlnové dĺžky červeného svetla sa zameriavajú predovšetkým na mitochondriálne chromofóry v kožných bunkách, ktoré generujú produkciu kolagénovych proteínov. Kolagénova stimulácia prináša komplexnejšie a trvalejšie výhody, než je obyčajná resurfácia vonkajších vrstiev pokožky. Kmeňové bunky môžu byť tiežaktivované, čím sa zvyšuje oprava tkaniva. Výsledkom je zrýchlené hojenie a oprava rán, zlepšený vzhľad hypertrofických jaziev, redukcia jemných liniek a vrások, čo má za následok zlepšenú textúru pokožky.

Úľava od bolesti

V klinických štúdiách bola neuropatická bolesť spôsobená poranením miechy dramaticky znížená aplikáciou ošetrenia červeným svetlom. Vlnové dĺžky blízkeho infračerveného svetla znižujú celkovú bolesť, tým že zmierňujú stuhnutosť a bolestivosť kĺbov, zmierňujú zápal, zmierňujú svalové kŕče a zlepšujú prietok krvi.