Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

GANODERMA LUCIDUM - Duanwood Red Reishi

Lesklokorka lesklá, ako sa u nás nazýva, je cenná liečivá huba s pozitívnymi fyziologickými aj terapeutickými účinkami na organizmus človeka. Jej účinnosť sa častokrát zvyšuje kombináciou ďalších prírodných liečiv a látok s príbuznými účinkami.Ganoderma je najviac známa v tradičnej Čínskej medicíne ale jej účinky boli potvrdené aj v našej - západnej medicíne pokusmi a štúdiami splňujúce náročné vedecké kritéria. Za posledné dve dekády bolo vyvinutých iba 30% liečiv s čisto syntetickými pôvodcami. Väčšina z nich je totižto kombinovaná s prírodnými liečivami, ktoré sa v modernej medicíne dostávajú stále viac do popredia. V súčasnosti sa využíva približne 300-500 tisíc druhov rastlín rovnako ako v tradičnom liečiteľstve aj v západnej medicíne. Počet plodníc húb sa odhaduje na 140 tisíc, avšak známych je iba malé množstvo približne 10-15%, z ktorých vyrábame  zlúčeniny a stávajú sa súčasťou modernej farmaceutiky pre asi tisíc liekov. 

Organizácie ako Európska vedecká kooperácia vo fytoterapii, WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), Európska agentúra pre liečiva či Revue pre alternatívnu medicínu a mnoho ďalších stoja za zrodom súhrnu a doporučení s tematikou liečivých bylín. V súčasnej dobe tak vzniká potreba či dopyt po rovnakých dokumentáciach týkajúcich sa účinkov húb, aby bolo možné zahrnúť stále väčší počet štúdií a zaznamenávať indikácie a kontraindikácie na ľudský organizmus. 

MYKOLOGICKÝ POPIS 

Plodnica tejto huby je pokrytá lesklou vrstvou (preto jej názov) pripomínajúcej lak. Je žltej až červenohnedej farby s rozmermi od 5 až 25 cm, dužina má pevnú konzistenciu a počas starnutia tvrdne ako drevo. Huba parazituje na listnatých stromoch a objavuje sa v lete a na jeseň a nie je jedlá. 

Umelo pestovaná huba, má však rozličný výzor a to: 

  • klobúčik má tvar ladvinky alebo polkruhu
  • klobúčik je pretiahnutý a niekedy sa na ňom vyskytuje parohovité vetvenie

Vyskytuje sa v dvoch najčastejších formách a to hnedočervenej a červenohnedej farbe a po 12 mesiacoch sa Duanwood Red Reishi stáva zrelou a je plná blahodárnych látok. (viac než 250)

PESTOVANIE

Ganoderma Lucidum je príležitostným parazitom, nakoľko k svojej existencii nepotrebuje iba žijúce stromy ale postačí jej aj kus odumretého dreva alebo piliny. Huby si vytvoria inokulum (podhubie) v priebehu mesiaca, pokiaľ sú naočkované do sterilizovaného prostredia. V Číne sa pestovali huby spočiaktu na nesterilizovanom dreve, čo spôsobovalo že proces dozrievanie trval aj roky a preto sa rozhodli vyskúšať možnosť so sterilizovaným prostredím, ktoré urýchlilo dobu zrenia o niekoľko mesiacov. V súčasnosti sú známe 3 druhy pestovania huby Reishi:

1. Pestovanie v plastových vreciach - trvá najkratšie (približne 3 mesiace), ale vo finálnej verzii sú dozreté iba malé huby s nízkou kvalitou

2. V drevených krabiciach - malé polienka sa vložia do krabice a pestovanie trvá cca 6 mesiacov. Výsledkom sú stredne veľké huby s priemernou kvalitou.

3. Pestovanie na dlhých drevených kmeňoch - je najnáročnejšia metóda zo všetkých. Na pestovanie sa používajú kmene staré približne 30 rokov a po vytvorení podhubia sú vložené do pôdy bohatej na výživné látky. Tento proces trvá približne 12 mesiacov a výsledkom sú veľké huby s vysokou kvalitou. Superionherbs využíva práve túto metódu, ktorou výsledkom je najkvalitnejšia huba Reishi Duanwood Red Reishi. 

HISTÓRIA A POUŽÍVANIE GANODERMY

Účinky Reishi húb boli v tradičnej medicíne známe už po tisícročia. Nazývali ju tiež hubou nesmrteľnosti  a využívali ju najmä v Číne, Japonsku, Kórei a Malajzii.  Od čias dynastie Yuan (1280 - 1368) je ju často vidieť vyobrazenú ako ornament na obrazoch.  Cisár Zehnzong nariadil nazbieranie všetkých húb po celom cisárstve, aby ju mohli študovať a dúfal tak vo svoju nesrmteľnosť. Jeho výsadou bolo užívanie iba vysokopostavených vládcov. Jej prínos vo forme udržovania mladosti, zdravia a vitality je uznávaný po celom svete aj dnes a jej užívanie bolo schválené aj FDA (Úrad pre kontrolu liečiv v USA).

Dlhodobé užívanie zlepšuje funkciu imunitného systému, zotavovanie pacientov v zlej kondícii, bojuje proti rakovine žalúdku, čriev, pečene a zmierňuje následky chemoterapie. Rovnako bojuje proti nervovému vyčerpaniu, celkovej únave spôsobenej dlhodobým ochorením, nespavosti, straty chuti do jedla, závratom, zvýšenej hladine cholesterolu, chronickej bronchitíde starých ľudí, nádorom a rakovinám a rovnako sa využíva ako protijed pri otrave hubami. Dokázaný bol aj pozitívny vplyv na obeh krvi, sexuálne dysfunkcie u mužov v pokročilejšom veku, neutralizovanie toxicity po chemoterapii.

HLAVNÉ BIOLOGICKY AKTÍVNE ZLÚČENINY

Triterpenoidy - väčšina z nich spôsobuje horkú chuť huby. Najznámejšie sú kyseliny ganoderické, ktoré majú väčšie či menšie antivirotické účinky. Ide najmä o ganoderickú kyselinu B, ganoderiol F, ganoderiol B, ganodermanontriol, lucidumol B či ludidenin - lakton (vykazujúci anti HIV - vlastnosti) a mnoho iných. Špecifické účinky ganodermy súvisia s biologickou aktivitou ich triterpenoidov, ktoré sa nacádzajú aj v ich výtrusoch.

Polysacharidy - z celkovej stavby huby (telo, podhubie, výtrusy) bolo zistených viac ako 100 druhov polysacharidov a väčšina z nich je farmakologicky uznaná.  Ide najmä o D-glukany, heteropolysacharidy a glykoproteiny. 

Antioxidačný efekt - v boji proti voľným radikálom, ktoré stoja za mnohými ochoreniami ako napr diabetes, hypertenzia, isté druhy poškodenia srdca, mozgové traumy a i. sa antioxidanty hodnotia výškou hodnoty ORAC. Čím vyššia je hodnota ORAC tým je antioxidant účinnejší. Pri rovnakom množstve mala huba výšku 9000 v porovnaní so zeleným čajom, ktorý mal iba približne hodnotu 1200. 

Obsah Germánia - obsahuje 3 x viac germánia ako cesnak, 6-8 x viac ako ženšen a 26 x viac ako chlorella. Spolu s polysacharidmi bojuje proti rakovine a dvojnásobne zvyšuje schopnosť červených krviniek viazať kyslík. Podporuje tvorbu imunitného systému, vyrovnáva pH organizmu, normalizuje hladinu krvného cukru či krvného tlaku. Množstvo germánia závisí najmä od podmienok  a prostredia v ktorom je huba pestovaná. 

Germánium pomáha pri vylučovaní ťažkých kovov a iných jedov z organizmu, podporuje látky ktoré tlmia víry v tele a podporuje okysličenosť organizmu. Reishi je pravdepobodne rastlinou s najväčším obsahom germánia z doteraz poznaných rastlín.

MOŽNOSTI TERAPEUTICKÉHO VYUŽITIA

Huba preukázateľné výsledky a vykazuje anti-aterosklerotické, protizápalové, bolesť utišujúce, chemoochraňujúce, chrániace proti radiacii, zlepšovanie spánku, znižovanie zrážanlivosti krvi, znižovaniu cukru v hladine krvi, antioxidačné a spomaľujúce starnutie. Ako pomocná terapia sa využíva pri leukémii, rakovine, hepatitíde a cukrovky.  Aj keď do teraz neexistuje dostatok dôkazov a sú potrebné ďalšie vyšetrenia a štúdie - v poslednej dekáde sa vykytuje stále viac publikovaných zdrojov s potvrdením pozitívnych účinkov húb. 

PROTINÁDOROVÉ ÚČINKY

Štúdie boli vykonávané na myšom sarkome v skúmavkách pri použití kultúr ľudského hepatómu. Z väčšiny nálezov vyplýva že účinky redukujúce nádorové ochorenia sú hlavne pôsobením polysacharidových frakcií na imunitnú funkciu organizmu. Pokusy na zvieratách dokázali, že T-bunky a nekrotické faktory nádoru poškodzujú cievy nádoru čím zabraňujú jeho ďalšiemu rastu. Rovnako bolo dokázané, že polysacharidy v Ganoderme ludicum pomáhajú rýchlejšie dozrievať monocytom a makrofágom a tie zvyšujú fagocytózu - ochranné bunky začínajú ničiť nepriateľské bunky. Ganoderma sa najmä v Ázii využíva spolu s inými doplnkami liečby pri liečení rakoviny, a hlavne spolu s chemoterapiou.

Pri chemoterapiach sa dokázalo, že užívanie 400 mg/den/kg hmotnosti má silnejšie imunomodulačné účinky ako kerstin v dávkavaní 500 mg/den/kg hmotnosti.  V štúdii na myšiach došlo k obnoveniu stavu imunity u myší závislých na morfiu - v placebo skupine k tomuto výsledku nedošlo.  Zdá sa teda, že porucha imunity spôsobená opiátmi môže byť odstránená a liečbu závislosťi je možné podporiť výťažkom z Ganodermy.

IMUNOMODULAČNÉ ÚČINKY

Tieto účinky sme už ozrejmili vyššie, avšak dodatočne tlmí vznik histamínu v bunkách cicavcov. (pomáha aj pri astme či alergiách). Tieto nálezy sú výsledkom štúdií ako v skúmavkách tak aj priamo v prirodzených podmienkach a teda v bunkách a orgánoch organizmu.

OCHRANA PEČENE

V štúdii pacientov infikovaných hepatitídou B (HBV) sa potvrdilo, že počas podávania po dobu 12 týždňov  sa stav pečene výrazne zlepšil. Je to najmä vďaka antioxidačným účinkom húb a zachytávaniu voľných radikálov, tvorby kolagénu v pečeňových tkanivách, udržuje sa rovnováha kalcia a tak slabne tvorba agresívneho oxidu dusíku.

ANTIDIABETICKÉ ÚČINKY

Hypoglykemické a hypolipidemické účinky znižujú hladinu cukru a tuku v krvi. Pri štúdii bolo podávané množstvo 50 ml vo vode rozpustného extraktu a ten zmiernil zvýšenie hladiny krvnej glukózy i inzulínu po požití glukózy. 

KARDIOVASKULÁRNE A OBEHOVÉ PORUCHY

Vysoký krvný tlak sa pri štúdii na myšiach znížil v priemere o 20%, rovnako sa znížilo množstvo trigliceriodov v pečeie (o cca 50%) a klesol aj cholesterol. Pri štúdii na ľuďoch pri požívaní dvoch tabliet denne sa významne znížil ich krvný tlak do 2 týždňov u pacientov s hypertenziou a behom 2 mesiacov bolo zaznamenané veľké zlepšenie. 

ANTIBAKTERIÁLNE A ANTIVIROTICKÉ ÚČINKY

Extrakt je účinný pri súčasnom užívaní s antibiotikami a to ako synergická kombinácia s cefazolínom proti baktériam Salmonella typhi, Klebsiella oxytoca, Exhcerichia coli, Staphylococcus aureus. Najúčinnejší je extrakt pri chorobách ako Gastritída, pepetický vred a i. - rovnako ako extrakty z iných stopkovýtrusových húb, ktoré sú v tomto ohľade rovnako účinné môžu spomaľovať rast baktérií. 

Pri skúmaní v skúmavkách v podstate blokovali rozmnožovanie HIV a EBV.   Rovnako pomáhajú pri iných vírusových ochoreniach ako chrípka. Polysacharidové komponenty identifikujú proteíny vo vonkajšej membráne víru a naviažu sa na ne, triterpenoidy preniknú do víru kde poškodia transkript mRNA a brzdia formovanie vírusových proteínov. 

Ganoderma pôsobí pozitívne aj na psychické zdravie a dokáže pomôcť pri ukľudňovaní a rozjasňovaní mysle - preto ju využívajú aj Tibetskí mnísi pri meditácii. Táto huba dokáže aj zrýchliť metabolizmus tým, že mu pomáha sa dostať do stavu v akom by mal byť. Tým sa zlepšuje využiti vitamínov a minerálov, znižuje absorbcia tukov na minimum. Odstraňuje nežiaduce usadeniny tuku, ktoré sú vo väčšine prípadov útočiskom pre toxíny. 

POUŽITIE

Prvý týždeň: 1 tableta ráno cca 20 minút pred raňajkami.
Od druhého týždňa: 1 tableta ráno cca 20 minút pred raňajkami a 1 tobolka popoludnie medzi jedlami.
Tobolky je najlepšie zapiť vlažnou alebo teplou tekutinou.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY