Huby ako doplnok stravy - CORDYCEPS

Pôvod húb Superionherbs
Výrobcovia doplnku stravy z blaodárnych húb, venovali desaťročia svojho času výskumu a osobne sa podielali na ich rozvoji. Práve vďaka desaťročiam skúseností a osobnému záujmu dokázali navštíviť všetky miesta v Indii a Číne s výskytom húb, ktoré západná kultúra dlhé roky nepoznala.
O ázijskej kultúre je známe, že využíva silu prírody pri mnohých ochoreniach, či pri udržiavaní zdravého organizmu. Huby, ktoré sme sa rozhodli zaradiť do svojich produktov sú využívané v Ázijskej kultúre tisícročia, a ako je známe práve obyvatelia Ázie sa radia medzi ľudí, ktorí sa dožívajú najvyššieho veku. Tomuto prvenstvu sa tešia nielen vďaka ich životospráve, ale aj vďaka doplnkom stravy a pozitívnemu vplyvu tradičnej medicíny.
CORDYCEPS SINENSIS
Cordyceps známy tiež ako dong chong xia cao, hsia t´sao tung ch´ung a po slovensky húsenica čínska, bol považovaný za základ čínskej medicíny približne od 15.storočia a má rady výnimočných a liečivých účinkov.
Huby Cordyceps rastú na larvách hmyzu, alebo na rodiacom sa hmyze z rodu Elaphomyces. Ľudia na západe poznajú túto hubu iba približne 20 rokov, behom ktorých vykonávajú rôzne výskumy, aby objavili všetky pozitívne účinky - ktoré čínski lekári poznajú už storočia.
HISTÓRIA A TRADIČNÉ POUŽITIE
Prvá zmienka Cordycepsu pochádza z Číny, z roku 620 n.l. V tej dobe vládla v Číne dynastia Tchang, kde sa hovorievalo o tvorovi, ktorý sa behom letného obdobia zmenil zo zvieraťa na rastlinu a behom zimy späť z rastliny na zviera. Prvý objektívny vedecký popis huby však pochádza až z roku 1757 a bol napísaný Wu-Yiluo v Ben Cao Congxin.
Meno Cordyceps pochádza z latinského názvu cordy a ceps, čo znamená "palička" a "hlava". Spojenie týchto dvoch slov popisuje výzor, nakoľko kostra a telo vyrastajú z mumifikovanej larvy hmyzu - najčastejšie z himalájskej mory Thitarodes armoricanus. V prírode je možné ho nájsť vo vysokých nadmorských výškach na himalájskom úpätí a je náročné ho získať. Práve preto sa Cordyceps radí k najdrahším známym liečivým hubám. Kvôli jeho vysokej cene, bol predurčený iba pre cisárksy dvor a stal sa absolútne neprístupným pre priemerného čínskeho obyvateľa.
Cordyceps bol predstavený v Paríži až v roku 1726 jezuitským kňazom, ktorý zaznamenal svoje skúsenosti z dvora čínského císara. Vďaka modernej technológii sa dokážu huby aj umelo vypestovať a tým sa stali dostupné aj pre bežnú verejnosť. Pestujú sa pri simulácii vysokohorského prostredia a vďaka tomu dokazujú rovnakú účinnosť ako Cordyceps rastúci vo voľnej prírode.
Obsahujú esenciu obličiek JING, a zároveň pri tom neoslabujú iné orgány a vzhľadom k svojim neobyčajným schopnostiam regenerujú náš organizmus vyčerpaný ochoreniami a liekmi alebo fyzickou či psychickou záťažou.
PARAZIT ALEBO SYMBIONT?
Spór huby je "infekčná" látka, čo útočí na larvy. Rastúci počet logických a empirických dát naznačuje, že Cordyceps má symbiotický vzťah s hostiteľom, a že ich spojenie je vzájomne prospešné. Mora pravdepodobne získáva energetickú podporu z Cordycepsu žijúceho v jej tele a jej smrť je spúšťačom pre rast huby. K rastu tela húb dochádza po nejakom stresore, ktorý pôsobí na mycelium samotné. V prírode sú to chlad alebo teplo, oheň alebo povodeň alebo nedostatok potravy a živín. V laboratóriu je veľmi obtiažne vyvolať rast Cordycepsu z mycelia, ale keď k tomu dôjde je to každý krát v súvislosti s viacerými stresormi - vplyvmi.
Cena na burze bola v roku 2008 vo výške USD 75.000/kg za divoký Cordyceps a väčšina existujúceho Cordycepsu bola umelo kultivovaná. Dopyt po Cordycepse sa koncom 20.storočia zvyšovala a pravdepodobne za to môže otvorenie sa Číny pre obchod so západom, pri čom sa mnoho ľudí sa zoznámilo s tradičnou čínskou medicínou. Zvýšený dopyt však viedol k nadmernému vyťaženiu a následnému nedostatku, ktorý spôsobil výskyt mnohých nepravých produktov. Vďaka dnešnej technológii, však už toto neplatí a Superionherbs pestuje huby v umelom prostredí presne kopírujúcim prírodné podmienky rastu húsenice. Pri výbere Cordycepsu treba byť opatrný, a overiť si dodávateľa aby sa vám nestalo že zaplatíte za neúčinný produkt.
FALŠOVANIE CORDYCEPSU
Problémom pri kvalite sú aj otravy olovom u ľudí užívajúcih Cordyceps v Číne a Taiwane. Huby sa predávajú na hmostnosť a preto sa často stáva, že zberatelia vkladajú do tela huby malý kúsok vetvičky ku zvýšeniu váhy. Táto prax je tak rozšírená, že je priam nemožné nájsť divoko rastúci Cordyceps bez vetvičky. To by nebol problém, pokiaľ by vkladané vetvičky nepochádzali z toxických zdrojov, ale moderní zberatelia začali do tela vkladať kúsok drátu aby hmotnosť ešte zvýšili. Často dochádza k vkladaniu olovených tyčiniek, ktoré hubu kontaminujú a preto je dôležité skontrolovať pri nákupe divorastúcih húb, či takéto prekvapenie neobsahujú.
ZLOŽENIE
Cordyceps obsahuje široké množstvo nutričných zlúčenín, všetky esenciálne aminokyseliny, vitamíny E a K a vo vode rozpustné vitamíny B1, B2 a B12. Mono, bi a oligosacharidy a zložité polysacharidy, proteíny, steroly, nukleosidy, makro a mikroelementy (K, Na, Ca, Mg, fe, Cu, Mn, Zn, Pi, Se, Al, Si, Ni, Sr, Ti, Cr, Ga, V a Zr)
V Ázii sa Cordyceps užíva aj všade tam, kde naša medicína využíva silné lieky ako napr. hormonálne kortikoidy. Má podobné účinky ale bez nežiaducich účinkov podobné kortikoidom, čím sa stáva unikátnym bylinným prostriedkom. Boli v nich objavené niekoľko rôznych štruktúr nukleoidov ako deoxyuridiny, adenosin, hydroxyethyladenosin, cordycepin, cordycepin trifosfát, guanidin, deoxyguanidin a iné nukleosidy, ktoré sa nenachádzajú nikde inde v prírode.
MOŽNOSTI LIEČBY
V tradičnej čínskej medicíne sa Cordyceps používa k liečbe dýchania a pľúcných chorôb, obličiek, pečene a kardiovaskulárnych chorôb, hyposexuality a hyperlipidémie. Pri liečbe imunity, ako doplnok pri liečbe rakoviny a chirurgie. V oblasti Tibetu, je tiež využívaný na liečbu slabosti a únavy a mnohí veria že lieči impotenciu. Seniory ho používajú na úľavu od bolesti a využíva sa tiež ako afrodiziakum a užívajú ho aj športovci pre zvýšenie bunkovej energie. Cordyceps môže byť užívaný dlhodobo bez vedľajších účinkov.
ÚNAVA
Tibeťania a Nepálčania, ktorí užívajú Cordyceps tvrdia že im dodáva energiu a pomáha pri príznakoch výškovej choroby a dôvodom môže byť práve zvýšenie využiteľnosti kyslíku telom, ktoré bolo pri užívaní preukázané. V štúdii s placebo efektom dosahovali pacienti s chronickou únavou pri užívaní Cordycepsu významné klinické zlepšenie aj pri neznášanlivosti chladu, závratí, častého nočného močenia , hučenia v ušiach, hyposexuality a amnézie. V placebo skupine, k ničomu takému nedošlo.
Medzi najjednoduchší a najspoľahlivejší test, využívaný ku stanoveniu schopnosti zvýšiť energetický výkon je myší plavecký test. V tomto teste sú 2 skupiny myší, tie ktoré majú normálnu stravu a druhá skupina, ktorá má stravu obohatenú o Cordyceps. Po určitej dobe sú vložené do strmej nádoby s vodou, kde sú nútené plávať až do úplného vyčerpania. Tá skupina, ktorá vydrží plávať dlhšie je považovaná za skupinu s vyšším energetickým výkonom. V tomto prípade bolo dokázané, že ide o skupinu ktorá užívala Cordyceps ako doplnok stravy.
RAKOVINA
Štúdie v Číne a Japonsku zahŕňali pacientov s rakovinou a výsledky potvrdili poizitívny účinok Cordycepsu v štúdii 50tich pacientov s karcinómom pľúc pri užívaní 6g denne v spojení s chemoterapiou boli nádory redukované u 46 % pacientov. Pri iných druhoch nádoroch po užívaní Cordycepsu sinensic po dobu 2 mesiacoch v množstve 6g za deň sa zlepšili príznaky u väčšiny pacientov. Biele krvinky sa udržali vo vysokých hodnotách a to aj pri súčasnom ožarovaní, alebo chemoterapii. Veľkosť nádoru bola zmenšená približne o polovicu pri pozorovaných pacientoch pri súčasnej liečbe ožarovaním či chemoterapii. Použitie Cordycepsu má imunostimulačný a regulačný efekt, ktorý zabraňuje potlačeniu imunitného systému pri liečbe rakoviny z dôvodu ožarovania.
OBLIČKY
Hlavný potenciál húb pri liečbe obličiek je jeho schopnosť zvyšovať hodnoty 17-hydroxy a 17-kortikosteroidov v organizme. Vo výskume medzi pacientami s chronickým ochorením obličiek, bolo zistené že podávania 3-5 g Cordycepsu za deň výrazne zlepšilo funkciu obličiek s celkovou imunitou. Po mesiaci užívania húsenice nastalo 15% zníženie krvného tlaku, ktorým pacienti väčšinou trpia. V ďalšej klinickej štúdii s 57 pacientami s poškodenými obličkami spôsobenýmmi gentamicínom boli liečení 4,5 g Cordycepsu za deň spoločne s konvenčnými metódami liečby. Po 6 dňoch sa v skupine, ktorá užívala Cordyceps až 89% vrátila normálna funkcia obličiek. U ostatných pacientov to bolo iba vo výške 45%.
HYPOGLYKEMICKÝ EFEKT
Ďalšie zaujímavé účinky sú vplyv húb na metabolizmus glukózy v krvi. Pri liečení zvierat aj ľudí s užívaním 3 g Cordycepsu denne došlo k zlepšeniu u 95% pacientov, a pri bežnej liečbe nastalo zlepšenie iba o 54%. To znamená zlepšenie regulačného mechanizmu hladiny glukózy v organizme. U alkoholikov klesá chuť na alkohol už 48h po užití Cyrdocepsu.
PĽÚCNE OCHORENIA
V Číne sa táto huba nazýva aj strážcom dýchacích ciest a to najmä pri už spomínanom rozšírenom využití kyslíku v organizme. Tento fakt potvrdzuje tvrdenie Tibeťanov a Nepálčanom, ktorý využívajú lieky/huby na liečenie výškovej choroby. Pri astmatických pacientoch umožňuje väčšie prúdenie vzduchu do pľúc. V Pekingskej štúdii 50 astmatických pacientov sa symptómy v skupine liečenej Cordycepsom znížili o 81,3% behom 5tich dňov liečby zatiaľ čo v ostatných prípadoch to bolo iba o 61,1% a to s vedľajšími účinakmi antihistaminík.
SRDCOVÉ OCHORENIA
Využíva sa ku stabilizácii srdcového tepu a upravuje srdcovú arytmiu a to pravdepodobne kvôli vysokému obsashu adenosinu a deoxyadenosinu. Tieto látky ovplyvňujú obeh krvi v tele a mozgu a preto sa využíva aj pri liečbe tých po mŕtvici.
PEČEŇ
V Ázii aj v Oriente sa využíva Cordyceps ako výživový doplnok pri hepatitíde B a C. Pri cirhóze pečeni, po 3 mesiacoch konzumácie 6-9 g denne, vykazoval každý pacient výrazné zlepšenie.
Taktiež znižuje hladinu cholesterolu aj keď zatiaľ nie je známe z akého dôvodu.
SEXUÁLNA DYSFUNKCIA
Využíva sa najmä pri hypolibidisme a impotencie a štúdie na myšiach ukázali výrazne pozitívne účinky rovnako ako aj klinické štúdie u ľudí.
HIV / AIDS
V západnej Afrike sa tešil veľkej popularite ako doplnková liečba HIV infekcie a aj vďaka tomu boli tieto lieky schválené regulačnými orgánmi v niekoľkých Afrických štátoch.
DÁVKOVANIE
Získanie Cordycepsu zo spoľahlivého zdroja s kompletnými údajmi o zložení je najbezpečnejší spôsob ako kúpiť Cordyceps. Bežne sa užíva 3-4,5 g denne a pri závažných ochoreniach pečene až 6-9 g denne.
Užívanie: Najlepšie ráno a večer na lačno 1-2 tobolky, zapiť vlažnou alebo teplou tekutinou.
Pri pacientoch s cukrovkou treba myslieť na to, že užívanie Cordycepsu často vyústí do redukcie konvenčných liekov a to isté platí aj pri pacientoch s HIV, ktorý užívajú lieky Videx či Didanosine.
VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Neboli dokázané žiadne vedľajšie účinky, i keď veľmi malé množstvo ľudí môže pociťovať pri úžívaní sucho v ústach a nevoľnosť alebo svrbenie kože. Myšiam bolo podávané až 80g/kg za deň a po 7 dňoch ostali bez fatálnych následkov a rovnaký výsledok nastal aj pri teste na králikoch.
Odporúčané produkty3


Ganoderma, Duanwood Red Reishi, Extrakt 40 % polysacharidov


HERICIUM erinaceus Extrakt, Levia hriva

