Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

Terpény? Flavonoidy? Naše oleje a naše medové produkty tieto látky obsahujú. Čo sú a načo presne slúžia sa pokúsime vysvetliť v nasledujúcom texte.

Terpény

Každý z nás asi pozná arómu konope. Ale čo presne stojí za ňou? Terpény. Terpény sú to, čo cítite a ich poznanie prehĺbi vaše ocenenie kanabisu.

Čo sú to konopné terpény?

Terpény, ktoré sa vylučujú v rovnakých žľazách, ktoré produkujú kanabinoidy, ako sú CBD, CBN ale aj THC sú aromatické oleje, ktoré farbia odrody konope s charakteristickými príchuťami, ako sú citrusy, bobule alebo aj mäta.
Na rozdiel od iných silne voňajúcich rastlín a kvetov sa vývoj terpénov v konope začal na adaptačné účely: na odpudenie predátorov a vábenie opeľovačov. Na vývoj terpénov v rastline má vplyv veľa faktorov, vrátane podnebia, počasia, veku a zrenia, hnojív, typu pôdy a dokonca aj dennej doby.

V rastline konope bolo identifikovaných viac ako 100 rôznych terpénov a každý kmeň smeruje k jedinečnému typu a zloženiu terpénu. Inými slovami, kmeň ako Cheese a jeho potomkovia budú pravdepodobne mať zreteľný syrovitý zápach a potomkovia Blueberry často zdedia vôňu bobúľ.(1)

Prečo sú také jedinečné?

Ako sme vyššie spomenuli, terpény sú jedinečné vďaka ich vôni, ale aj potenciálnej synergii s kanabinoidmi ako CBD, CBN, CBG, atď. Synergia je presne to čo spomíname tak často aj pri full spektrum olejoch, ktoré terpény spolu s ostatnými zložkami obsahujú, pretože synergia všetkých týchto zložiek môže navodiť silnejší účinok - takzvaný synerfický efekt a vďaka nemu molekuly obsiahnuté v konope sú také unikátne.

Účinky terpénov

Štúdia publikovaná v British pharmacological Society zistila, že terpény vykazujú jedinečné terapeutické účinky, ktoré by mohli prispieť k synergickým účinkom konopných liekov. Ďalej uvádza, že táto synergia by mohla viesť k liečbe bolesti, zápalu, depresie, úzkosti, závislosti, epilepsie, rakoviny a tiež hubových a bakteriálnych infekcií.

Zdroj: http://nutmegdisrupted.com/terpenes-in-cannabis/

Flavonoidy

Okrem vyše 200 známych látok ako fytokanabinoidy a terpény sa v rastlinkách konope vyskytujú aj iné látky, a to flavonoidy. Predstavujú zhruba 10% známych zlúčenín, o ktorých je známe, že v konope existujú.

Flavonoidy nie sú jedinečné iba pre konope, ale existujú v celej prírode, od kvetov až po ovocie a zeleninu. Cannaflavíny sú však látky, ktoré sú známe, že sa nachádzajú iba v konope. Podobne ako terpény, tak aj flavonoidy majú spoločnú úlohu v tom, ako konope vnímame prostredníctvom našich zmyslov a patria medzi podceňované zlúčeniny.

Slovo "flavonoid" pochádza z latinského výrazu flavus, ktorý odkazuje na žltú farbu v prírode. To nám dáva zmysel, keďže primárnou funkciou flavonoidov je zabezpečiť farebnú pigmentáciu rastlín, najmä kvetov - za účeľom prilákania opeľovačov.
Mnoho rastlín, vrátané jedlých druhov ovocia a zeleniny obsahujú nezelenú pigmentáciu, za ktorú vďačia čiastočne flavonoidom. Flavonoidy sú tiež čiastočne zodpovedné za ochranu rastlín pred prvkami, ako sú potenciálne škodlivé UV lúče, škodcovia a choroby.

Flavonoidy dodávajú konope charakter

Často pripisujeme chuť a arómu konope terpénom. Avšak flavonoidy zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní rozličných vlastností, ktoré používame na rozlíšenie medzi odrodami. Vôňa a aróma konope sú možné vďaka synergickým vlastnostiam, ktoré majú terpény a flavonoidy navzájom spoločné. 

Flavonoidy navyše ovplyvňujú procesy ako pigmentácia, nie len pri konope ale aj pri iných kvetoch. Od úrovne pH závisí akej farby budú či už červené, fialové alebo dokonca modré.

Flavonoid kvercetín, ktorý môžete nájsť v mnohých druhoch ovocia a zeleniny je známy ako antioxidant. Napríklad o takom katechíne, flavonoide obsiahnutom v kakau, čaji a iných ovocných jadierkách sa vie, že je antioxidantom s kardiovaskulárnymi účinkami na zdravie.

V konope sa nachádza kannaflavín A, farmakologicky aktívny a štúdie ukazujú, že má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť silnejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v aspiríne. Kannaflavín B a C sa tiež skúma z hľadiska ich potenciálnych lekárskych prínosov. Medzi ďalšie vysoko aktívne flavonoidy nachádzajúce sa v konope patria Orientin, Quercetin, Silymarin a Kaempferol, všetky s protizápalovým, plesňovým, antioxidačným a protirakovinovým potenciálom - uvidíme, kam nás budúce štúdie zavedú.

Flavonoidy môžu byť v konope synergické

„Sprievodný efekt“ je široko používaný termín, ktorý popisuje synergický charakter mnohých farmakologicky aktívnych zlúčenín v konope. Naše telá sú vybavené endokanabinoidným systémom, obrovskou sieťou receptorov, ktoré pokrývajú takmer každý orgán a systém v našom organizme. Kanabinoidy sa viažu na tieto receptory a vytvárajú rôzne účinky, ktoré ďalej ovplyvňujú terpény a kanabinoidy.

„Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia iba na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takú informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných či psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti. Ďalšie informácie nájdete v našom Vyhlásení o zodpovednosti.“