Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

Dračia krv - čo si pod týmto pojmom predstavíte? Krv mytologické draka alebo ďalší jedinečný výrobok v sortimente BIOPULZ? Samozrejme hovoríme o výrobku z krvavo červenej živice stromu, o ktorom je známe, že uzdravuje rany, zastavuje krvácanie a môže dokonca zlepšiť niektoré gastrointestinálne zdravotné problémy, ako sú vredy. Vďaka vedecky osvedčeným schopnostiam znižovať zápal a ničiť vírusy je dračia krv menej známym prírodným liekom, ktorý má za sebou stáročia používania a krásne zapadá do našeho portfólia protizápalových, antioxidačných, antibakteriálnych a antivirových produktov. 

Pôvod rastliny Dračia krv

Dračia krv je živica červenej rastliny známa už od staroveku pre svoje rozmanité liečivé vlastnosti a využitie v umení. Čo je zdrojom rastlín dračej krvi? Dračia krv pochádza z plodov niekoľkých paliem rodov Daemonorops, Dracaena, Croton a Pterocarpus. Prírodná živica - tiež nazývaná guma alebo miazga - ako dračia krv, je organická látka, ktorá sa tvorí v rastlinných sekrétoch. Živice pre rastlinu vykonávajú ochrannú funkciu brániacu proti patogénom a škodcom.

Dračie stromy, najmä dračí strom Dracaena draco z Kanárskych ostrovov, môžu mať výšku viac ako 60 stôp a šírku viac ako 20 stôp. Medzi ďalšie odrody dračích stromov, ktoré obsahujú dračiu krv, patrí Croton draco z Mexika a Croton lechleri ​​z Peru a Ekvádoru. Práve BIOPULZ Dračia krv EXTRA 100% pochádza z Peru.

Dračia krv je látka, ktorá sa často používa v tradičnej čínskej medicíne. Hlavnými chemickými zložkami dračej krvi sú flavonoidy, terpenoidy, fenoly a steroidy. Podľa liekopisu Čínskej ľudovej republiky komerčne dostupná dračia krv obsahuje živicu zo štyroch rôznych druhov stromov a v Číne sa používa na liečbu chronickej kolitídy a na posilnenie krvného obehu s cieľom zlepšiť stagnáciu krvi, vážne poranenia a bolesť.

5 zdravotných výhod dračej krvi


1. Hojenie rán

Pokiaľ ide o dračiu krv pre zdravie pokožky, niektoré výskumy ukázali, že tento bylinný liek môže urýchliť hojenie rán. Klinická štúdia publikovaná v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine sa zaoberala účinkami dračej krvi na rany 60 ľudských pacientov vo veku 14 až 65 rokov. Členovia jednej skupiny použili na rany dračiu krv, zatiaľ čo druhá skupina použila placebo krém.

Vedci skontrolovali rany subjektov v 3., 5., 7., 10., 14. a 20. deň pokusu, aby vyhodnotili proces hojenia a zmerali povrch rany. Čo zistili? Krém z dračej krvi výrazne zlepšil hojenie, ktoré bolo zaznamenané do tretieho dňa a môže byť pravdepodobne spôsobené skrátením zápalového procesu. Vedci sa domnievajú, že prítomnosť fenolových zlúčenín, ako sú proanthokyanidíny a katechín, ako aj alkaloid taspoín, sú hlavnými zložkami, vďaka ktorým je táto rastlinná živica schopná zlepšiť hojenie rán.

2. Antibakteriálne schopnosti

Zaujímavá štúdia uskutočnená pred niekoľkými rokmi skúmala možnosť dračej krvi ako bezpečnejší a prírodnešjí konzervant potravín. Ako asi viete, v dnešnej dobe existuje množstvo diskutabilných prísad, ktoré uchovávajú potravinárske výrobky na pultoch. Táto štúdia in vitro publikovaná v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine sa zaoberala antioxidačnými a antimikrobiálnymi aktivitami živice dračej krvi získanej zo stromu dračej krvi známejšej formálne ako Dracaena cinnabari.

Vedci testovali tri extrakty dračej krvi na ich potenciálnu schopnosť zabíjať rôzne patogény prenášané potravinami, ako sú E. coli a Salmonella enteritidis. Štúdia zistila, že extrakt CH2CI2 „vykazoval dobrú inhibičnú aktivitu proti bakteriálnym a hubovým potravinovým patogénom“. Živica dračej krvi môže byť v skutočnosti potenciálnym konzervačným prostriedkom pre potraviny.

3. Protihnačkové vlastnosti

Viaceré štúdie sa zamerali na schopnosť dračej krvi zlepšiť veľmi bežný gastrointestinálny problém: hnačku. Štúdia na zvieratách publikovaná v časopise Phytotherapy Research zistila, že červená živica dokázala zlepšiť hnačku (vyvolanú ricínovým olejom) u zvierat. Významne inhiboval tranzit tenkého čreva a zdá sa, že má potenciál kontrolovať niektoré prípady hnačky.

Štandardizovaný produkt z dračej krvi (SP-303) sa študoval na liečbu hnačky v dávkach 125 až 500 miligramov denne a výsledky sú zaujímavé. Kontrolovaná štúdia publikovaná v The American Journal of Gastroenterology mala 184 subjektov z USA, ktorí získali hnačku na Jamajke alebo v Mexiku. Títo jedinci boli liečení buď 125, 250 alebo 500 miligramami SP-303 alebo zodpovedajúcim placebom štyrikrát denne počas dvoch dní. Od študovaných osôb sa požadovalo, aby denne sledovali svoje symptómy a boli sledované každý deň tri dni. Štúdia celkovo zistila, že SP-303 bol účinný pri skrátení trvania hnačky cestovateľov o 21 percent. Okrem toho sa zdá nepravdepodobné, že by po ošetrení viedlo k „invazívnym formám hnačky“ alebo zápche.

4. Možné riešenie vredov

Vedci z Čínskej akadémie vied izolovali 22 zlúčenín z Dracaena cochinchinensis, jedného z niekoľkých zdrojov červenej živice známej ako dračia krv. Z 22 z nich zistili, že dva sú obzvlášť účinné pri zabíjaní Helicobacter pylori (tiež známy ako H. pylori), čo je baktéria, o ktorej je známe, že spôsobuje peptické vredy. Jeden z vedcov, doktor Zhao, poukazuje na to, že dračiu krv by bolo potrebné prijímať v oveľa vyšších koncentráciách, ako sú antibiotiká bežne predpisované konvenčnými lekármi na liečbu peptických vredov. 

5. Starostlivosť o pleť proti starnutiu

Vedeli ste, že dračia krv sa stará aj o vašu pokožku? Mnoho kozmetických radov (prírodných i konvenčných) už zahrnovalo dračiu krv do svojich prípravkov pre svoje účinky proti starnutiu, protizápalové, ochranné a omladzujúce účinky. Dračia krv sa zdá byť obzvlášť obľúbenou voľbou pre pokožku, ktorá bola ohrozená slnečným žiarením, príliš veľkým peelingom alebo len všeobecne, pokožkou, ktorá má zápal a potrebuje sa upokojiť.

História a zaujímavé fakty

Španielsky prieskumník a prírodovedec P. Bernabe Cobo zaznamenal používanie sangre de grado (španielsky výraz „krv draka“) po tom, ako v roku 1600 videl domorodé kmene v celom Mexiku, Peru a Ekvádore používať miazgu dračieho stromu. Živica a kôra z druhu Croton lechleri ​​(druh dračieho stromu) sa dodnes používajú v tradičnej medicíne v Južnej Amerike. (1, 2)

Živica, ktorá je často opisovaná ako karmínová červená, bola v staroveku veľmi cenená aj ako farbivo, tak aj ako liek. Dnes je mnohými stále cenený ako liek. Vďaka svojej konzistencii a farbe sa používa aj ako lak na nástroje ako husle a na gravírovanie fotografií, aby sa zabránilo podrezaniu povrchu tlače počas leptania. (3)

Vzhľadom na stratu biotopu a nadmerný zber sú niektoré druhy dračích stromov v súčasnosti uvedené ako ohrozené na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN.

Existuje mnoho ďalších názvov pre dračiu krv, vrátane: Calamus draco, Daemonorops draco, Draconis Resina, Dracorubin, Palma dračej krvi, Dragonnier, Dragonnier des Canaries, Palmier Sang-Dragon, Sang-Dragon, Sang de Dragon, Sang du Dragon, Sangre de Drago, Sanguis Draconis a Xue Jie.

Aj keď sa dračia krv používa ako prírodný liečebný prostriedok, je v súčasnosti súčasťou niektorých farmaceutických výrobkov a môže byť aj naďalej súčasťou budúcich prípravkov. Thaspine, zložka dračej krvi z druhu Croton lechleri, bol hodnotený na použitie pri liečbe rakoviny.