Všetko ide HORE, my dlhodobo DOLE!

Naše Full spektrum oleje sú vyrábané z BIO konopného oleja v kombinácii s MCT olejom. Prečo sme použili práve túto kombináciu sa dozviete v tomto článku.

BIO konopný olej

BIO konopný olej našich Full spektrum olejov je extrahovaný z rastliny Cannabis sativa a je jedným z najvýživnejších rastlinných olejov. Je bohatý na antioxidanty a najmä na chlorofyl, ktorý má tiež svoju zelenú farbu, karotény, fytosteroly, rôzne vitamíny, fosfolipidy. Ďalej obsahuje minerály a stopové prvky ako vápnik, síra, draslík, železo, zinok a fosfor. Konopný olej tiež obsahuje bielkoviny s vysokou biologickou a výživovou hodnotou, pretože obsahuje sekvenciu 20 základných aminokyselín.

BIO konopný olej slúži ako ideálne jedlo pre vegetariánov a vegánov. Konopný olej obsahuje vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, a to v ideálnom pomere 1:3. Poskytuje ochranu pred zápalmi, chráni kardiovaskulárny systém, posilňuje imunitný systém a pôsobí upokojujúco pri kožných problémoch ako sú ekzémy, psoriáza a akné. Je protizápalový, proti starnutiu, upokojuje suchú a citlivú pokožku a nedávne štúdie preukázali, že zvyšuje odolnosť pokožky voči slnečnému žiareniu a taktiež zamedzuje vzniku vrások. Zároveň má mnoho aplikácií už v kozmetickom priemysle i mimo neho, pretože je surovinou pre mnoho krémov, šampónov, tinktúr a olejov - neupcháva póry, má protizápalové vlastnosti a poskytuje vynikajúce zvlhčenie, aby pokožka vyzerala silná a bola pružná. - slúži taktiež ako základ pre našu CBG&CBD kozmetiku Biopulz od Deep Nature, a to SATIVA BEAUTY Relax Bodylotion a Calm Cream.

Konopný olej a zápal

Štúdia z roku 2011 naznačuje, že pridávanie omega-3, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v konopnom oleji, do vašej stravy môže znížiť zápal. Zápal môže prispievať k chorobám, ako sú rakovina a srdcové choroby.

Konopný olej a kožné poruchy

Výskumy naznačujú, že omega-3 a omega-6 v konopnom oleji môžu byť účinné pri liečbe mnohých kožných ochorení, vrátane:

  • Akné. Štúdia z roku 2014 dospela k záveru, že konopný olej (nepsychotropný fytocannabinoid kanabidiol) je účinnou a potenciálne univerzálnou liečbou proti akné. Štúdia uvádza, že na doladenie spôsobov, ako najlepšie využiť jej výhody, sú potrebné klinické skúšky.
  • Ekzém. Dvadsaťtýždňová štúdia, ktorej dôveryhodný zdroj v roku 2005 dospel k záveru, že potravinový konopný olej viedol k zlepšeniu príznakov ekzému.
  • Psoriáza. Štúdia z roku 2015 naznačuje, že omega-3 mastné kyseliny ako doplnok výživy môžu byť prospešné pri liečbe psoriázy. Štúdia naznačuje, že by sa mali používať v kombinácii s topickým vitamínom D, UVB fototerapiou a orálnymi retinoidmi.
  • Lichen planus. Článok z roku 2014 naznačuje, že konopný olej je vhodný na liečbu zápalového stavu kože lichen planus.

BIO konopný olej by sa nemal ohrievať a používať v potravinách s teplotou nad 35°C, pretože stráca veľkú časť svojej výživovej hodnoty. Konzumuje sa surový ako doplnok výživy alebo do šalátov a jedál so zeleninou alebo ryžou. Kombinácia konopného oleja a MCT oleja je výživovo vynikajúcou kombináciou omega -3 a -6 mastných kyselín v perfektnom pomere s rýchlou vstrebateľnosťou. Uprednostňujte za studena lisovaný organický olej, ktorý bude obsahovať všetky živiny konopných semien neporušené. 

MCT olej

MCT olej alebo inak povedané kokosový olej je doplnok vyrobený z tuku, ktorý sa nazýva triglycerid so stredne dlhým reťazcom a ktorý sa stal populárny hlavne medzi športovcami a kulturistami.

MCT molekuly sú menšie ako vo väčšine tukov, ktoré konzumujeme a práve vďaka tomu je ľahšie a rýchlejšie stráviteľný do krvi - týmto sa premení na energiu, ktorá je potrebná na fungovanie tela. MCT olej sa najčastejšie extrahuje z kokosového oleja, pretože viac ako 50% tuku v kokosovom oleji pochádza z MCT. Tieto tuky sa nachádzajú aj v iných potravinách, ako napríklad v palmovom olej a mliečnych výrobkoch.

1. MCT olej môže potencionálne podporovať chudnutie

Ukázalo sa, že MCT olej zvyšuje uvoľňovanie dvoch hormónov, ktoré môžu podporovať pocit sýtosti v tele: peptid YY a leptín.

Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí si dali ako súčasť raňajok 2 lyžice MCT oleja, nakoniec na obed zjedli menej jedla v porovnaní s tými, ktorí užívali kokosový olej. Rovnaká štúdia tiež zistila nižší nárast triglyceridov a glukózy s MCT olejom, čo môže tiež ovplyvniť pocit sýtosti.

Niektoré staršie štúdie (1, 2)navyše preukázali, že užívanie MCT oleja môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť a obvod pása. Vedci tvrdia, že by to mohlo pomôcť predchádzať obezite

2. MCT olej môže byť dobrým zdrojom energie


Telo absorbuje MCT rýchlejšie ako triglyceridy s dlhým reťazcom (LCT), ktorý obsahuje viac uhlíkov v reťazcoch mastných kyselín (3).

Vďaka svojej kratšej dĺžke reťazca MCT cestujú rýchlejšie z čreva do pečene a nevyžadujú odbúravanie žlče, ako to robia tuky s dlhším reťazcom.(4)

V pečeni sa tuky štiepia, aby sa buď využili ako palivo, alebo sa uložili ako telesný tuk. Pretože MCT ľahko vstupujú do vašich buniek bez toho, aby sa odbúravali, môžu sa použiť ako okamžitý zdroj energie

3. MCT môže znižovať tvorbu laktátu u športovcov a pomáhať využívať tuk na energiu


Počas cvičenia môže zvyšovanie hladiny laktátu negatívne ovplyvňovať výkonnosť cvičenia. Je zaujímavé, že MCT môže pomôcť znížiť hromadenie laktátu.

Jedna staršia štúdia zistila, že športovci, ktorí užívali 6 gramov alebo asi 1,5 čajovej lyžičky MCT pred jedlom na bicykli, mali nižšiu hladinu laktátu a ľahšie cvičili v porovnaní s tými, ktorí užívali LCT. Štúdia ďalej zistila, že užívanie MCT oleja pred cvičením vám môže pomôcť využiť viac energie namiesto sacharidov na energiu.

4. MCT môže pomôcť pri liečbe epilepsie, Alzheimerovej choroby a autizmu

Epilepsia

Štúdie preukázali, že MCT olej a keto strava môžu pomôcť zvládnuť stavy ako epilepsia, Alzheimerova choroba a autizmus (5).

Zatiaľ čo si keto diéta si získala popularitu medzi ľuďmi, ktorí chcú schudnúť, bola prvýkrát predstavená ako spôsob riadenia epilepsie. Vedci zistili, že pôst zvyšuje produkciu ketónov a to môže znížiť frekvenciu epileptických záchvatov (6). Pretože MTC sa dá previesť na ketóny, môžu byť prospešné pri liečbe epilepsie. Dôležitý však môže byť typ MCT. Jedna štúdia in vitro preukázala, že kyselina MCT kaprínová zlepšila kontrolu záchvatov lepšie ako rozšírené antiepileptikum.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba zhoršuje schopnosť vášho mozgu používať cukor. MCT keto diéta ponúka alternatívny zdroj energie: ketóny. To by mohlo umožniť mozgovým bunkám lepšie prežiť. Blokuje tiež receptor v mozgu, ktorý spôsobuje stratu pamäti. Aj keď genetické faktory zohrávajú určitú úlohu, dôkazy naznačujú, že 20 až 70 gramov doplnkových MCT, ktoré zahŕňajú kyselinu kaprylovú alebo kyselinu kaprínovú, môže mierne zlepšiť príznaky ľahkého až stredne ťažkého Alzheimerovej choroby. Celkovo sú prínosy MCT oleja pri Alzheimerovej chorobe sľubné, sú však potrebné dlhšie a rozsiahlejšie štúdie.

Autizmus

MCT olej môže mať vplyv aj na deti s autizmom. Jedna štúdia zistila pozitívne celkové zlepšenie, keď sa ketogénna diéta dodržiavala 6 mesiacov. Ďalšia štúdia zistila, že pridanie MCT ku keto a bezlepkovej diéte podstatne zlepšilo autistické správanie u 6 z 15 zapojených detí. Ak uvažujete o ketogénnej strave, ktorá vám pomôže zvládnuť autizmus vášho dieťaťa, poraďte sa najskôr so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

5. MCT obsahuje mastné kyseliny, ktoré bojujú proti množeniu kvasiniek a baktérií


Ukázalo sa, že MCT majú antimikrobiálne a antifungálne účinky. Ukázalo sa, že kokosový olej, ktorý obsahuje množstvo MCT, v staršej štúdii in vitro znížil rast Candida albicans o 25%. Toto je bežný kvas, ktorý môže spôsobiť rôzne kožné infekcie. Štúdia in vitro tiež ukázala, že kokosový olej znížil rast baktérií spôsobujúcich choroby nazývaných Clostridium difficile. Schopnosť kokosového oleja znižovať rast kvasiniek a baktérií môže byť spôsobená kyselinou kaprylovou, kaprínovou a laurovou v MCT. 

6. MCT môže znižovať rizikové faktory srdcových chorôb


Niektoré faktory, ktoré zvyšujú Vaše riziko srdcových chorôb, zahŕňajú:

  • vysoký cholesterol
  • krvný tlak
  • zápal
  • index telesnej hmotnosti
  • fajčenie

Ukázalo sa, že MCT olej podporuje stratu obezity a nadváhy. To môže zase pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb.

Štúdia 24 mužov s nadváhou zistila, že užívanie MCT oleja v kombinácii s fytosterolmi a ľanovým olejom počas 29 dní znížilo celkový cholesterol o 12,5%. Ak sa však namiesto nich použil olivový olej, zníženie predstavovalo iba 4,7%. Okrem toho môže MCT olej pomôcť zvýšiť produkciu HDL (dobrého) cholesterolu chrániaceho srdce.(7)

7. MCT môže pomôcť riadiť hladinu cukru v krvi


MCT olej môže mať výhody aj pre ľudí s cukrovkou. Ukázalo sa, že MCT znižujú ukladanie tukov a zvyšujú spaľovanie tukov, čo môže pomôcť pri zvládaní tohto stavu.

Jedna malá, staršia štúdia uskutočnená na 40 ľuďoch s cukrovkou zistila, že u tých, ktorí konzumovali MCT olej denne, došlo k zníženiu telesnej hmotnosti, obvodu pása a inzulínovej rezistencie v porovnaní s tými, ktorí užívali kukuričný olej obsahujúci LCT.

Ďalšia štúdia zistila, že keď sa 10 ľuďom s cukrovkou injekčne podal inzulín, potrebovali o 30% menej cukru na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi, keď konzumovali MCT, v porovnaní s LCT.

„Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia iba na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takú informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných či psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti. Ďalšie informácie nájdete v našom Vyhlásení o zodpovednosti.“